facebook

Aktualności

5. Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO, Warszawa 07-09.11.2017


Trwają przygotowania do jubileuszowych 5. Targów Konserwacji i Restauracji Zabytk
ów oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO, które odbędą się w dniach 7-9 listopada br. w Warszawie. Oferta wystawców z Polski i zagranicy obejmie kompleksowe rozwiązania służące ochronie dorobku narodowego. Wydarzeniu będą towarzyszyć panele merytoryczne, które mogą stać się inspiracją do działań podejmowanych podczas 2018 roku ustanowionego Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego.



Targi Dziedzictwo w przeddzień Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
Targi Dziedzictwo to jedyne w Polsce wydarzenie, które skupia archiwistów, muzealników, bibliotekarzy oraz konserwatorów zabytków. Atmosfera spotkania sprzyja wymianie poglądów i doświadczeń, a jego rangę podkreśla obecność przedstawicieli instytucji państwowych. Gospodarzem tej unikatowej imprezy wystawienniczej jest firma MT Targi Polska wraz z partnerami: Polskim Komitetem Błękitnej Tarczy, Stowarzyszeniem Starożytników, Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stowarzyszeniem Architektów Polskich oraz firmą Archaios.

Dziedzictwo kulturowe ponad granicami
Pod koniec kwietnia br. Parlament Europejski przyjął decyzję w sprawie ustanowienia roku 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Celem inicjatywy jest uwrażliwienie mieszkańców Europy na wspólną historię oraz zwiększenie poczucia tożsamości europejskiej. Projekt zostanie wsparty z budżetu Unii Europejskiej kwotą 8 mln euro. Podczas 2018 roku odbędą się liczne wydarzenia promujące znaczenie i wartość dziedzictwa kulturowego. W wymianie doświadczeń i dobrych praktyk będą mogły uczestniczyć wszelkie organizacje działające na rzecz dziedzictwa kulturowego, ponadnarodowe sieci kulturalne, organizacje pozarządowe, młodzieżowe oraz stowarzyszenia kulturalne. Uczestnicy spotkań zwrócą również uwagę na wyzwania związane z ochroną historycznych dóbr, m.in.: zmiany cyfrowe, zagrożenia środowiskowe i klimatyczne oraz nielegalny handel dobrami kultury. Kwestie bezpieczeństwa dziedzictwa narodowego od lat poruszane są podczas Targów Dziedzictwo. Jubileuszowa edycja wydarzenia, która odbędzie się zaledwie dwa miesiące przed początkiem Europejskiego Roku Dziedzictwa Narodowego, stanie się doskonałą okazją do rozmowy o inicjatywie.

Atrakcyjna oferta dla branży
Oferta wystawców Targów Dziedzictwo ukaże różnorodność rozwiązań wykorzystywanych w celu zabezpieczaniu dorobku narodowego. Odwiedzający zapoznają się z tradycyjnymi usługami oraz najnowszymi trendami, narzędziami i technologiami stosowanymi w konserwacji czy digitalizacji zabytków i zbiorów. Paletę produktów niezbędnych przy pracach rekonstrukcyjnych, renowacyjnych, archeologicznych i produkcji replik uzupełnią systemy zabezpieczeń. Wśród wystawców obecne będą firmy i instytucje prowadzące prace pomiarowe, projektowe, inwentaryzacyjne, audytowe oraz zabezpieczające. Zaprezentują się również przedstawiciele sektora publicznego. Kompleksowa oferta Targów Dziedzictwo od lat spełnia oczekiwania branży, która z powodzeniem znajduje tu partnerów biznesowych.

Bezcenna porcja wiedzy
Tradycyjnie program merytoryczny targów będzie składał się z dwóch części: „Ogólnopolskich Dni Konserwatorskich - teoria a praktyka” oraz „Ochrony zbiorów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych”, składających się z licznych wykładów, warsztatów i prezentacji. Poprowadzą je przedstawiciele instytucji państwowych, ośrodków akademickich, branżowych stowarzyszeń, a także konserwatorzy zabytków. Prelegenci poruszą zagadnienia związane z uregulowaniami prawnymi i organizacyjnymi, w tym z orzecznictwem administracyjnym i konserwatorskim. Będą również omawiane tematy dotyczące współpracy architektów z konserwatorami, ochrony zarówno architektury socmodernistycznej i postmodernistycznej, jak i zabytków techniki i przemysłu. Wśród specjalistycznych prelekcji znajdą się seminaria dotyczące m.in. kolorystyki i światła w obiektach zabytkowych oraz panel dla seminarzystów i proboszczów o sztuce konserwacji zabytków sakralnych. Nie zabraknie spotkań poświęconych ochronie przeciwpożarowej, a także prezentacji dorobku archiwów państwowych w zakresie konserwacji i digitalizacji zbiorów archiwalnych oraz bibliotecznych. Dopełnieniem oferty wystawców oraz ciekawego programu będą wystawy prezentowane w hali wystawienniczej.
 
Ramowy Program*
OGÓLNOPOLSKICH DNI KONSERWATORSKICH: TEORIA A PRAKTYKA
KONFERENCJI POŚWIĘCONYCH OCHRONIE ZBIORÓW MUZEALNYCH, ARCHIWALNYCH I BIBLIOTECZNYCH


   - „Orzecznictwo Administracyjne i Konserwatorskie”; Departament Ochrony Zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

-   „Polskie Prawo Ochrony Zabytków- propozycje zmian”;
Departament Ochrony Zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

-    Panel Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków

-    Panel dla Seminarzystów i Proboszczów – „Sztuka konserwacji zabytków sakralnych”

-   „Projektowanie w Zabytkach. Współpraca architekta z konserwatorem”;
Stowarzyszenie Architektów Polskich

 -   Modernizm „Socmodernizm, postmodernizm – granice i możliwości ochrony” -
prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki, Wojewódzki Konserwator Zabytków

  -  Archeologia w systemie ochrony zabytków;
Stowarzyszenie Starożytników przy współpracy z Państwowym  Muzeum Archeologicznym w Warszawie

-    Kolorystyka w obiektach zabytkowych;
Stowarzyszenie Starożytników

 -   Zabytki Techniki i Przemysłu-czy kłopotliwe dziedzictwo?;
Prelegent: Prof. nzw. dr inż. arch. Jacek Owczarek; Kierownik Zakładu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, były Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

   „Światło w przestrzeni zabytkowej”;
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków

-    Innowacje w zabytkach;
Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Warszawa

-    Rola organizacji pozarządowych w ochronie zabytków

-    „Rola Samorządu w ochronie zabytków”;
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków

-     „Ochrona przeciwpożarowa obiektów zabytkowych”

-    Prezentacja dorobku archiwów państwowych w zakresie konserwacji i digitalizacji zbiorów archiwalnych;
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

-    Panel organizowany przez Bibliotekę Narodową w Warszawie

 

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie

 

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.targidziedzictwo.pl.

 
Miejsce targów

Centrum Targowo-Kongresowe
ul. Marsa 56c, Warszawa
 

Patronem Medialnym Targów
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry