facebook

Aktualności

Pomniki Józefa Bema w Polsce i na świecie


Józef Bem posiadał wyjątkowy talent do wojskowości. Jako młody chłopak kształcił się w szkołach wojskowych o profilu artyleryjskim. Zasłynął swoją wiedzą taktyczną i umiejętnościami, które zostały docenione nie tylko w Polsce.


 
Życiorys Józefa Bema
 
Józef Bem  urodził się w marcu 1794 roku pod Tarnowem, następnie przeniósł się z rodziną do Krakowa, gdzie kształcił się w szkole artyleryjskiej, zaś zdobyte doświadczenie posłużyły mu do udziału
 
w kampanii rosyjskiej Napoleona w latach 1812 -1813. W stopniu kapitana służył potem w wojsku Królestwa Polskiego. W szkołach artyleryjskich był nauczycielem, wykładając teorię artylerii oraz opracowując broń rakietową. Jego kariera wojskowa była burzliwa, bowiem był zawieszany, dymisjonowany i przywracany do służby, a w końcu przeniesiony do stanu cywilnego. Był uczestnikiem powstania listopadowego w 1830 roku, gdzie wykorzystał swoje umiejętności taktyczne i techniczne, używając do walki artylerii konnej. Po upadku powstania udał się na emigrację do Paryża, w którym był związany z ugrupowaniem politycznym Hotelu Lambert, a także założył Towarzystwo Literackie i rozpoczął edukację polskiej emigracji. W czasie Wiosny Ludów czynnie bronił Wiednia. Następnie brał udział w powstaniu węgierskim, gdzie ponownie wykazał się talentem wojskowym, odnosząc wiele zwycięstw. Do dnia dzisiejszego jest uważany za bohatera narodowego na Węgrzech. Co więcej, w dowód zasług wojskowych został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Świętego Stefana. Po nieudanym powstaniu przeniósł się do Turcji, gdzie został feldmarszałkiem sułtana. Przed swoją śmiercią Józef Bem powiedział ”Polsko, Polsko ! Ja cię już nie zbawię”.
 
Odznaczenia i upamiętnienia
 
Józef Bem dzięki swojemu bohaterstwu i prowadzeniu zrywów niepodległościowych zasłużył na szacunek nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Polski malarz Jan Styka upamiętnił Józefa Bema w obrazie zdobycia Sybinu podczas powstania węgierskiego. W 1929 roku na Węgrzech wzniesiono pomnik przedstawiający Józefa Bema, który znajduje się w Budapeszcie i jest hołdem dla bohaterskiej postawy polskiego generała. Generał Józef Bem jest patronem wielu polskich ulic, szkół cywilnych i  wojskowych. Został odznaczony krzyżem Virtuti Militari, a jedna z dzielnic stolicy Polski została nazwana od jego nazwiska – Bemowem. W Polsce znajdują się także liczne pomniki generała w Ostrołęce, gdzie walczył podczas powstania listopadowego, w warszawskich Łazienkach, w Tarnowie, na elewacji domu, w którym urodził się polski, węgierski i turecki bohater. Józef Bem, podobnie jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko, jest zaliczany do grona wybitnych Polaków, znanych na całym świecie.

 
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry