facebook

Historia

Historia Promnic sięga XVI w., kiedy to biskup wrocławski Baltazar von Promnic zakupił tereny Wolnego Państwa Pszczyna, w ramach którego wchodziły tereny Promnic.
Przez kolejne wieki Promnice były w posiadaniu rodzin Anhaltówv a następnie Hochbergów. To właśnie przedstawiciel tego rodu - Jan Henryk XI - Herzog Von Pless, piastujący godność Wielkiego Łowczego w Cesarstwie postanowił, że w miejscu starego, chylącego się ku ruinie dworku Promniców stanie Zameczek Myśliwski.
W 1861 roku za sprawą nadwornego architekta pszczyńskiego Olivera Pavelta powstał zameczek zrealizowany w stylu neogotyku angielskiego z widocznymi wpływami niemieckimi. Jednak niedługo cieszył właścicieli. W niewyjaśnionych okolicznościach spłonął sześć lat później. Wzbogacony o nowe elementy został odbudowany ponownie w 1868 roku. Od tego czasu harmonijnie wkomponowany w leśny pejzaż stoi po dzień dzisiejszy.
Ta przepiękna rezydencja usytuowana nad jeziorem przeznaczona była dla najznamienitszych gości zaproszonych na polowanie w lasach pszczyńskich. Dla uatrakcyjnienia oraz podniesienia rangi wielkich “gonów” w 1867 roku do pszczyńskiego zwierzyńca z puszczy białowieskiej sprowadzono żubry.
Rodzina książęca lubiła przebywać w Promnicach nie tylko z okazji polowań. Bardzo często urządzano w te strony przejażdżki, a nawet piesze spacery urokliwą drogą myśliwską prowadzącą z Pszczyny. Miejsce to szczególnie upodobała sobie żona Jana Henryka XV - Maria Teresa Cornwalis West - księżna Daisy.
Po śmierci Herzoga von Pless ostatnim właścicielem zameczku myśliwskiego był Jan Henryk XV - Fürst von Pless.
Kryzys gospodarczy i recesja lat 20 spowodowały stopniowe zadłużenie się posiadłości. Znaczna część dobytku (poroża, trofea myśliwskie, broń) zostały sprzedane na licytacjach.
W czasie II wojny światowej stacjonowali tu żołnierze niemieccy, później rosyjscy. Szczęśliwie nie zanotowano większych zniszczeń. Po wojnie, Zameczek, wraz z resztkami ocalałego wyposażenia zarządzany był przez Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Katowicach. Następnie, od roku 1967 opiekę sprawował resort górnictwa.
W roku 1991 w Promnicach rozpoczęto działalność hotelowo-gastronomiczną. Wiele uroku dodaje statua świętego Huberta - patrona myśliwych wznosząca się na środku dziedzińca.



W 1864 roku słynny ówczesny rzeźbiarz Jan Janda, pracujący dla dworu Hochbergów wzniósł na dziedzińcu przed Zameczkiem zabytkową figurę przedstawiającą patrona myśliwych św. Huberta z jeleniem. Święty ubrany w krótką tunikę za kolana, z zarzuconą na plecy skórą z niedźwiedzia, z zawieszoną na prawym ramieniu torbą myśliwską i łukiem, prezentuje się majestatycznie. Autor figury przedstawił twarz mężczyzny w sile wieku, okoloną kędzierzawą brodą i sumiastymi wąsami. W swojej pracy nad rzeźbą inspiracją była podobizna budowniczego Zameczku Księcia Pszczyńskiego Jana Henryka XI.

Pomieszczenia na I i II piętrze Zameczku zajmowane niegdyś przez rodzinę książęcą i ich Gości, zostały zaadoptowane na potrzeby obecnego teraz HOTELU NOMA RESIDENCE****. O charakter i wystrój wnętrz sal restauracyjnych i pokoi gościnnych stale dbają specjaliści plastycy.
Zameczek Myśliwski Promnice jest obiektem zabytkowym, dlatego też nie spełnia on wszystkich wymagań wynikających z wymogów kategoryzacyjnych (brak klimatyzacji, windy), jednakże jest to w pełni rekompensowane innymi walorami otoczenia.

Niniejsze ogłoszenie jest wyłącznie informacją handlową i nie stanowi oferty w myśl art. 66, § 1. Kodeksu Cywilnego. Sprzedający nie odpowiada za ewentualne błędy lub nieaktualność ogłoszenia. Zapis ten został zawarty ze względu na możliwość drobnych, ludzkich pomyłek. Jeżeli zauważysz nieścisłość - napisz do nas, a niezwłocznie ją wyjaśnimy.

Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry